fbpx
Dožínkové novinky

Tisková zpráva – Královéhradecké krajské dožínky 2022

Letošní dožínkové oslavy budou znovu opět dvoudenní

Oproti loňskému roku, který se nesl ve znamení návratu královéhradecké dožínkové slavnosti do Šimkových sadů v Hradci Králové v podobě jednodenní akce, letošní oslavy konce sklizně už budou i díky spolupráci vedení Královéhradeckého kraje a města Hradec Králové po třech letech opět dvoudenní. Letos se dožínky odehrají 16. a 17. září opět v Šimkových sadech.

Slavnostní ukončení žní a symbolické poděkování Zemi za úrodu letos proběhne v Královéhradeckém kraji ve dvou dnech. Pátek 16. září nabídne pod názvem Den propagace zemědělství žákům MŠ a ZŠ možnost zábavnou formou získat vědomosti o pěstování rostlin, chovu hospodářských zvířat a ochraně přírody. Chybět nebude ani možnost seznámit se a osahat si nejnovější zemědělskou techniku. “Jsem velmi rád, že se podařilo v městské pokladně nalézt částku, která umožní konat tuto akci také v pátečním odpoledni. Je to, podle mě, velmi významné z toho důvodu, že se děti a mládež mohou podrobně seznámit s problematikou zemědělství a především děti si budou moci udělat obrázek o tom, jak vlastně vznikají potraviny a co všechno se musí stát, aby měly každé ráno na stole hrníček mléka a čerstvé pečivo,“ řekl primátor Alexandr Hrabálek.

Sobotní dožínkový program nabídne kromě tradiční výstavy hospodářských zvířat a ukázek práce se zvířaty také výstavu divácky atraktivní zemědělské techniky. Neoddělitelně k dožínkovému dění patří oceňování zemědělců, hudební vystoupení, ochutnávky regionálních potravin, pro návštěvníky spousty dalších atraktivních zážitků a samozřejmě také dožínkové tržiště, které nabídne přes sto stánků.

“Máme velkou radost, že se nám podařilo díky velkorysé spolupráci Královéhradeckého kraje a města Hradec Králové rozšířit dožínkové oslavy o páteční Den propagace zemědělství, díky kterému můžeme populární formou přiblížit svět zemědělství školní mládeži,“ pochvaluje si ředitelka regionální agrární komory Hana Pisarčíková a dodává: ”Chtěla bych také poděkovat vedení Královéhradeckého kraje, že nás od prvopočátku existence dožínek podporuje a speciálně pak hejtmanovi kraje Martinu Červíčkovi, že opět převzal záštitu nad celou dožínkovou akcí.”  Velké poděkování patří také vedení statutárního města Hradec Králové a jeho primátorovi Alexandru Hrabálkovi za podporu této akce a za uvolnění částky, která umožnila konání dožínek po dobu dvou dní.